Ziemas vasarnīca Ēģipte


Labs klimats, sauļošanās un peldēšanās iespējas visa gada garumā, kā arī pietiekami labi attīstīta infrastruktūra un neatkārtojamās vēsturiskās un kultūras liecības ir tie iemesli, kāpēc Ēģipte ir Latvijas atpūtnieku visiecienītākā vieta laika posmā no oktobra līdz jūnijam.

Zilzaļā ūdens apskalotie kūrorti

SIA "DOMINA Travel Latvia" produktu menedžere Zanda Šēna un firmas pārstāve Ēģiptē Linda Ūbele stāsta, ka no Latvijas uz Ēģipti atpūsties visvairāk dodoties jauni un vidēja vecuma cilvēki ar bērniem. Jaunieši savukārt mēdzot izmantot pēdējā brīža piedāvājumus. Atšķirībā no laika pirms dažiem gadiem, kad Latvijas tūristu mērķis bijis apmeklēt pēc iespējas vairāk dažādu valstu, tagad atpūtnieki mēdzot atgriezties vienā un tajā pašā jau labi pazīstamā vietā, piemēram, Sarkanās jūras kūrortos. Z. Šēna uzsver, ka fotogrāfijās redzamā Sarkanās jūras zilzaļā krāsa atbilst patiesībai. Tā kā Sinajas pussala ir iekļauta starp aizsargājamajiem objektiem, tad jūra, tās koraļļu rifi un dažnedažādo krāsu zivis ir saglabājušās gandrīz neskartas. Tā rezultātā Sarkanās jūras krastos veidojušās krāšņas atpūtas vietas tiem, kuri alkst saules un jūras. Kā populārākie kūrorti tiek minēti Nuveiba, Dahaba un Šarmelšeiha, kas veidojusies no 17. gadsimtā dibināta beduīnu zvejnieku ciematiņa un ir īpaši iecienīta starp tiem tūristiem, kuriem patīk sērfot un nirt, lai apskatītu neticami skaisto un daudzveidīgo Sarkanās jūras zemūdens pasauli.

Pastāv divas Ēģiptes – viena vietējiem un viena tūristiem. Kūrortu centrā ir izvietoti suvenīru veikali, naktsklubi, bāri un kazino, kā arī restorāni, kuru ēdienkarte piemērota eiropiešu garšas kārpiņām. Pašu ēģiptiešu delikatese ir cepts balodis, bet daudz tiekot patērētas arī jūras veltes, jo tās ir lētas, garšīgas un – galvenais – svaigas. Ja rodas vēlme izbaudīt vietējo ēģiptiešu krodziņu, tad atbildība esot gan jāuzņemas pašam interesentam, jo ēdiens var būt sagatavots tādā manierē vai ar tādām garšvielām, kuras vidusmēra eiropieša vēders neatpazīst. Saldumi Ēģiptē ir pagatavoti Austrumu gaumē – ļoti saldi un sātīgi. Z. Ūbele iesaka noteikti tos nogaršot, paskaidrojot, ka saldumi tiek gatavoti no medus, riekstiem un kokosa. Alkoholiskie dzērieni ir pieejami tikai tūristiem. Atšķirībā no eiropiešiem, piedzērušos ēģiptiešus ieraudzīt esot gandrīz neiespējami. Taču tūristi palēnām samaitājot arī vietējos iedzīvotājus, piemēram, uzcienājot ar alkoholisko kokteili, kuru parasti ēģiptietis ar prieku pa kluso arī izdzerot. Viņi paši gan uzskatot, ka eiropieši dzīvo pārāk izlaidīgu dzīvesveidu, piemēram, lieto pārāk daudz alkohola, bet Z. Ūbele uzskata, ja ēģiptiešiem būtu iespēja, arī viņi labprāt dzīvotu līdzīgi. 96% ēģiptiešu ir musulmaņi un aktīvi piekopj savu ticību.

Ūdenspīpes

Savukārt ūdenspīpes pīpēšana tiekot uzskatīta par tik nekaitīgu nodarbi, ka to var baudīt arī grūtnieces un bērni. Pastāv uzskats, ka pīpēšanas procesā viss kaitīgais nikotīns pazūd ūdenī un pīpētāja mutē paliek tikai zemeņu, mango vai citas garšas dūmi. Pīpējot ūdenspīpes un sarunājoties, ēģiptiešu vīrieši kafejnīcās var pavadīt dienas. Bagātie ir ļoti bagāti, nabadzīgie ir nabadzīgi, bet nabadzība šeit nav tik ekstrēma kā ziemeļvalstīs. Ārā ir silts, un ēdamais arī ir vieglāk pieejams. Daudziem ēģiptiešiem labākas dzīves meklējumos vai vienkārši intereses pēc ļoti gribas nokļūt ārzemēs, bet tas ir gandrīz neiespējami. Ēģiptē valda izteikta birokrātija, ceļošana ir dārgs prieks, turklāt ēģiptiešiem valda aizliegums ceļot ar čarterreisiem. Patiesībā viņi var apmeklēt tikai Turciju, ja vien neskaita bagātniekus, kuriem bieži ir divas pilsonības.

Kūrortos atrodas ne vien viesnīcas, kurās tiek piedāvāts Rietumu servisa līmenis, bet arī bagāto ēģiptiešu villas. Tāpat uz Sarkanās jūras atpūtas vietām brīvdienās, it īpaši ramadana laikā, sabrauc arī tuvāko valstu – Irānas, Libānas, Sīrijas, Jordānijas – atpūtnieki. Pludmalēs ar bērniem vairāk laika pavadot tieši vīrieši, jo, iespējams, sievietēm, kuras ģērbušās garās un melnās drānās, ir salīdzinoši grūti izsekot bērnu aktivitātēm saules sakarsētajā pludmalē. Eiropietis pavisam pārsteigts paliekot, kad sievietes ar minētajām drēbēm dodas Sarkanajā jūrā peldēties vai lido ar izpletni, kas pievienots laivas aizmugurē un tiek izmantots par atrakciju atpūtnieku izklaidei.

Kairas nemiers

Līdztekus atpūtai kūrortos tūristiem tiek piedāvātas īsākas vai garākas ekskursijas uz citām valsts nozīmīgām vietām, piemēram, atkritumu piegružoto galvaspilsētu Kairu Nīlas upes krastā. Slavenās Ēģiptes piramīdas tūristam tomēr būtu jāredz, domā Z. Šēna. To un citu sensenu vēstures pieminekļu apskate ir Kairas ekskursijas sastāvdaļa. Viens no iespaidīgākajiem austrumu pilsētas ar sešpadsmit miljoniem iedzīvotāju motīviem esot satiksme. Pasažieri pēc vajadzības ielecot un izlecot no braucošiem autobusiem, braucot izkaras pa logu. Z. Šēna stāsta, ka vietās, kur ir trīs joslas, automašīnas brauc pa piecām joslām, satiksmes organizēšanai nepastāv ne noteikumi, ne luksofori, ne kreisās rokas likums. Automašīnu vadītāji savā starpā sasaucas vai signalizē un tādā veidā pārvietojas turp, kur nepieciešams. Ja automašīna noslāpst, tad vadītājs pats savu spēkratu iestumj un pēdējā brīdī ielec pats. Tiesa, lielas avārijas neesot novērotas, arī kājāmgājēji netiekot sabraukti. Bez zinātāja ielas šķērsot gan neesot ieteicams, tāpat pat ar karti rokās jāuzmanās Kairas vecpilsētas mazo ieliņu labirintā, jo nomaldīties tur esot pavisam viegli un varot atkārtoties filmas "Briljanta roka" cienīgs stāsts. Tāpat tūristiem tiek piedāvāta iespēja apmeklēt Sinajas pussalas kultūrvēsturiskās vietas – Katrīnas klosteri, Mozus kalnu un citas.

2000 dolāru par līgavu

L. Ūbele stāsta, ka Ēģiptē valda liela cieņa pret tūristu. Pirmkārt, tūrisms ir valsts svarīgs ienākumu avots. Otrkārt, ēģiptieši pēc dabas esot draudzīgi un pieklājīgi, tiesa, arī impulsīvi, emocionāli un lepni. Viņiem patīkot iepazīties ar eiropiešiem. Ēģiptiešiem piemītot talants apgūt svešvalodas, un viņi spējot atkārtot jebkuru frāzi. Ēģiptiešu vīrieši izrāda milzīgu, brīžiem pat uzmācīgu interesi par sievietēm eiropietēm (no vardarbības neesot jābaidās, jo, piemēram, par izvarošanu Ēģiptē draud nāvessods). Pirmkārt, ēģiptiešiem šķiet īpaši pievilcīgs eiropiešu ģērbšanās un brīvais izturēšanās veids, otrkārt, precot vietējās sievietes, ēģiptiešiem jāmaksā izpirkuma maksa – aptuveni 2000 dolāru. Bieži, krājot naudu, paiet ilgs laiks, un tikmēr iecerētā līgava jau izgājusi pie cita vīra. Turklāt atšķirībā no sievietēm vietējie vīrieši drīkst precēties ar kristietēm. Tiesa, bērni automātiski kļūst par musulmaņiem.

Ēģiptieši esot nadzīgi uz šmaukšanos. Kairas tirgos eiropietim cenas šķistu ļoti zemas, bet tūristiem viss tiekot pārdots dārgāk. Tajā pašā laikā ēģiptieši ir tradīciju cilvēki. Viesmīlīgi. Vietējos Austrumu tirgos pērkot garšvielas no lieliem maisiem, tēju vai olīveļļu, pārdevēja mēdz uzsākt garāku sarunu, piedāvāt kopā iedzert tasi tējas vai kafijas un uzpīpēt ūdenspīpi.

2004-10-07 Latvijas Avīze