Turcija OFICIĀLAIS NOSAUKUMS
Turcijas Republika (Türkiye Cumhuriyeti)
REPUBLIKAS DIBINĀTĀJS
Mustafa Kemal ATATÜRK ( 1881-1938 )
ĢEOGRĀFIJA
Vidusjūras austrumu piekraste, Eiropas (3% teritorijas) un Āzijas robežjoslā, Mazāzijas pussalā, senās Anatolijas, Jonijas, Bizantijas un Otomaņu impērijas teritorija.
TERITORIJA
814 578 kvadrātkilometi
Krasta līnijas garums 8333 km
Teritoriju no 3 usēm ieskauj jūras - Melno jūra, Marmora jūra, Egejas jūra un Vidusjūra
IEDZĪVOTĀJI
67.8 miljoni (2002)
GALVASPILĒTA
Ankara
LIELĀKĀS PILSĒTAS
Istanbula 10 mil.
Ankara 4 mil.
Izmira 3.4 mil.
Bursa 2.1 mil.
Konya 2.2 mil.
Adana 1.8 mil.
VALODA
Turku
VALŪTA
Turku Lira
RELIĢIJA
99 iedzīvotāju ir musulmaņi. Turcija ir vienīgā Islama valsts, kur sekulārisms un reliģiskās pārliecības brīvība ir ar konstitūciju garantētas.
CEĻOTĀJIEM
Vispopulārākais ceļojuma mērķis ir Turcijas Rivjēra – kūrortu zona piekrastē gar Vidusjūru un Egejas jūru.
No Alanjas līdz Antaljai – plaši un ērti atpūtai pie jūras, labi iepirkties, ir arī ko redzēt.
Antalija. Antālijas vēsture saistās ar II gs. p.m.ē. Antālijas teritorijā arheologi ir uzgājuši 27 antīko pilsētu paliekas. Gadsimtiem mijoties grieķi, romieši, bizantieši, persieši nomainīja cits citu, līdz teritorija nonāca Osmāņu impērijas ietekmē. Par šo vēsturiski bāgāto laiku vēstī vēstures pieminekļi, kas ir saglābājušies līdz mūsdienām. Antālijas arheoloģijas muzejā ir daudz vērtīgu un unikālu eksponātu, kas būs Jūsu ceļveži cauri laikmetiem, sākot no paleolīta ēras līdz Osmāņu impērijas laikiem. Antālija mūsdienās ir īsta atpūtas paradīze, kuru ieskauj brīnišķīga daba. Apmēram 300 dienas gadā spīd saule, tāpēc peldēšanās sezona ilgst no maija līdz novembrim. Antālijā ir daudz augsta līmeņa viesnīcu, pansiju, kafejnīcu, bāru, veikalu un lielu tirdzniecības centru, diskotēku. Šeit atrodas brīnišķīgs ūdens atrakciju parks Akvalande (Aqualand), ar daudz dažādu ūdens atrakciju un elpu aizraujošiem nobraucieniem pa ūdenskalniņiem. Akvalandes apmeklējums būs neaizmirstams piedzīvojums gan pieaugušajiem, gan bērniem. 49 km no Antālijas atrodas Aspendos – rajons, kur vislabāk saglabājies antīkais amfiteātris. Šis amfiteātris ar 15 000 skatītāju vietām ir apliecinājums antīko arhitektu talantam akustikas izpratnē. Amfiteātris būvēts Marka Aurēlija valdīšanas laikā, bet par tā akustiku arī mūsdienās ir sajūsmā šeit koncertējošie pasaules klases mūziķi. Netālu atrodas senlaicīgā osta Side ar Apollona svētnīcu un romas pirti, kurās tagad izvietots arheoloģijas muzejs ar vienu no visiespaidīgākajām kolekcijām Turcijā.
Beleka – golfa cienītājiem un atpūtai “cienīgā garā”.
Kemera – tenisa entuziastiem, aktīvās atpūtas cienītājiem un ļoti ērti ģimenēm. Kemera – neliels kūrorts, kas atrodas 42 km no Antālijas. No vienas puses ar eglēm apauguši kalni, no otras ļoti dzidrais Vidusjūras ūdens. Modernas viesnīcas, kas ir izvietotas jūras krastā, rada iespēju mierīgai un veselīgai atpūtai. Ūdenssporta cienītājiem – dažādi ūdenssporta veidi. Kemeras kūrorts ir īsts burātāju sapnis. Netālu atrodas antīkais Olimps, kurā pie nedziestošā olimpiskā uguns var noklausīties tūkstošiem mītu un leģendu par senajiem laikiem un to varoņiem.
Fethie – prestiža un krāšņa atpūta, paraseilinga un paraplanieru paradīze.
Marmarisa – tiem, kam komforts viesnīcā nav galvenais, bet svarīgāki ir piedzīvojumi un izklaides.
Ičmelera – tiem, kas grib apvienot gan klusu atpūtu pludmalē, gan miermīlīgas vakara pastaigas pa krodziņiem, gan reizēm iemesties kūrorta naktsdzīves mutulī tuvējā Marmarisā.
Lielisku un veselību akcentu Jūsu ceļojumā uz Turciju piešķirs karsto minerālūdens avotu kūrortu apmeklējums.
Jau kopš antīkās pasaules laikiem ir zināmas Turcijas karsto avotu dziednieciskās īpašības.
Pats populārākais un arī unikālākais ir Pamukale – kur dabiski veidojušās kaļķakmens iedobes terašu veidā izmantojamas kā vannas ar karsto avotu ūdeni atslodzei un dziedniecībai. Šis kūrorts atrodas kalnos, pusceļā starp Antalju un Marmarisu un ērti sasniedzams no visas piekrastes.
Balčovas avoti pēc leģendas tiek saukti par Agamemnona vannām, jo pēc leģendas orākuls lika Agamemnonam turp vest Trojas kara laikā ievainotos kareivjus. Tie atrodas pavisam netālu no Izmiras pie Egejas jūras.
Bursā atrodas Ostmaņu impērijas ziedu laiku 14.gs. liels avotu koplekss, kas tika izveidots seno Romas un Bizantijas laiku dziedniecisko vannu vietā.
Kesme ir jūras ūdens dziedniecības kūrorts pie Egejas jūras, Jalova – karsto minerālavotu vieta pie Marmora jūras.
Turcijas centrālajā daļā atrodas pavisam īpašs kūrorts – kas tiek saukts par Kemalas karsto avotu ar zivīm – kura 36 grādus pēc celsija siltajā, karbonizētajā un minerāliem bagātajā ūdenī peld daudz mazas, 2-10 cm garas zivtiņas!
Burāšanas un niršanas centri Turcijā ir atrodami pa visu piekrasti un ir ļoti populāri aktīvo atpūtnieku vidū. Tāpat arī kalnu tūres un plostošana pa kalnu upēm tiek piedāvātas gan svētdienas tūristiem, gan nopietniem sportistiem.
Ararata kalns, kas atrodas Turcijā pie Irānas robežas ir viena no svarīgākajām iekarojamajām virsotnēm alpīnistiem un uzkāpšana pa dienvidu nogāzi tajā ir diezgan droša un labi nodrošināta piekļuvei ar transporta un komunikācijām. Tiem, kas vēlas tikai pastaigu Tauru kalnos ir daudzas iezīmētas takas, kas ved gan kanjonos, gan uz ūdenskritumiem, gan pa skaistām vietām nacionālajos parkos, bet nopietnākiem kāpējiem ir iespēja doties jebkurā no vairāk kā 20 virsotnēm virs 3.5 tūkstoš metru augstumā. Raftings jeb plostošana pa kalnu upēm Turcijā ir aizraujoša un garantē brīnišķīgu atpūtu kalnu dabas skavās.
Goksu upe centrālajā Tauru kalnu daļā, Manavgata un Kuprulčai –Tauru austrumu nogāzēs un ērti pieejama atpūšoties Alānijā un Antaljā. Tāpat arī Melnās jūras reģionā ir daudzas upes interesantiem braucieniem, kas ved pa mežonīgiem kalniem, gar tējas plantācijām un caur tiltu arkām, bet nakšņošanai piedāvā labi iekārtotas pieturvietas.
Piedzīvojumu kārotājiem noteikti Turcijā jāapmeklē arī kāda no neskaitāmajām alām, kas apskatāmas vienas dienas izbraucienos no kūrortiem. Plašas iespējas ir arī nopietnākai un arī profesionālai speleoloģijai – viena no iespaidīgakajām alām ir izpētīta tikai! 2 km garumā.
Ceļojums uz Turciju piedāvā vislielāko variāciju dažādību
- no laiskas atpūtas cenas ziņā ļoti pieejamajos Turcijas kūrortos
- līdz prātu mulsinošai kultūru daudzējādības un vēstures peripetiju izzināšanai ceļojumā pa gadsimtos krātu faktu, vēstures liecību un mākslas vērtību biežņu
- vai arī relaksācijai neskartas dabas un pirmatnējas sadzīves baudīšanā.
VISMAZ 33 IEMESLI KĀPĒC AIZBRAUKT UZ TURCIJU...
DABA
Turcijas saule -7 silti un saulaini mēneši gadā!
Turcijas jūras – Vidusjūra, Egejas jūra, Marmora jūra un Melnā jūra!
Turcijas kalni – pie Antaljas atkāpušies no jūras dodot vietu 120 km plašam auglīgam līdzenumam, nokāpj pie jūras Kemerā un Fethie mazajos līcīšos un iebrien jūrā pie Marmarisas, kur sākas Egejas jūras salām piekaisītie krasti.
VĒSTURE
Austrumu un Rietumu civilizāciju krustceles un maltuve, senā hetu, trojiešu, romiešu un seldžeku zeme, Bizantijas impērijas un Ostmaņu impērijas centrs.
Daudzas lietas pirmoreiz radušās tieši mūsdienu Turcijas teritorijā – pirmā slimnīca – Asklēpija dziednīca, pirmā grāmata – Bergamā, kuras senais nosaukums Pergama
Turcijā ir 20 Olimpa kalni! – Seno likejiešu valodā Olimps nozīmē – “augsts kalns”, bet kalns, kas arī kartē iezīmēts kā Olimpa kalns atrodas netālu no Kemeras.
250 senās pilsētas – Efesa, milēta, Troja... – tempļi, amfiteātri, akvadukti, mītos un Homēra eposos apdziedātās vietas..
Divi no 7 Pasaules brīnumiem – Artemīdas templis Efesā un pirmais mauzolejs.
Pašu slavenāko vēsturisko dzivesstāstu vietas – Kleopatras alas, caur kuru tā no savas pils kāpusi uz jūru peldēties, Kleopatras klints, no kuras tā nometusi sev nevēlamos mīlniekus, Klepatras smilšu pludmales, kuru smalkās smiltis vestas no Ēģiptes krastiem un Maķedonijas Aleksandra.ieņemtie un neieņemtie cietokšņi.
Santa Klausa leģendas aizsācēja Sv. Nikolaja pilsēta Demre.
Turcijā ir sava Nāves jūra – Zilā lagūna pie Fethie līča saucas Oludeniza, kas nozīmē Nāves jūra un tās nosaukums saistīts ar leģendu par mīlētāju pāri, kas tur miruši.
VIRTUVE
Pēc izcelsmes ir klejotāju cilšu gaumē, bet bagātināta ar visu iekaroto un ceļā sastapto tautu pieredzi, bet tās galvenā iezīme – improvizācija.
Par garšvielām turku paruna saka – tās ir jālieto tik daudz, lai karstums iekšā sakristu ar karstumu ārā. Viesnīcās ēdieni tiek gatavoti maigi, bez asajām garšvielā. Tās un arī visdažādākās mērces, katrs pats pēc savas gaumes var pievienot no garšvielu stendiņa.
Turku tēja tiek audzēta valsts ziemeļu daļā pie Melnās jūras, kur ir subtropu klimats.
Turcijā vīni teik audzēti jau 4000 gadus atpakaļ un vīnogu vīna drīšanas tradīcija nāk tieši no šejienes. Pagaršojiet slavenākos no tiem – Doluca un Kavalikadere.
Raki – anīsa šņabis ir 5 dažādu veidu un atšķiras pēc stipruma, salduma un anīsa daudzuma tajā. Sajaucot to ar ūdeni, tas kļūst pienbalts un tiek saukts par vīna pienu.
Šiš-kebab! – Nesauciet to par šašliku Turcijā – un neskaitāmi daudz visdažādākie gaļas ēdieni, kas gatavoti uz restēm, uz oglēm, sautējumos un sacepumos.
Desreti, kūciņas, eklēri, piena želejas – tiek gatavoti ar rīsa cieti nevis ar olu un putukrējumu, pahvala – vissmalkākās kārtainās mīklas sīrupā vārīti cepumi un, protams, lukums un halvas!
VESELĪBAI UN AKTĪVAI ATPŪTAI
Turku pirts un putu masāžas komplekts - visrelaksējošākās sajūtas un labākais atmiņu suvenīrs no Turcijas.
Raftings – brauciens ar plostiem un smailītēm pa kalnu upēm, vērojot gleznainās kalnu ainavas, klausoties instruktora dziesmas un jokus un izbaudot krāču mutuļus!
Visi ūdensportu veidi, pārgājieni vai velobraucieni kalnos, jahtu tūres, ēzeļu tūres, izjādes ar zirgiem un kamieļiem, izbraucieni ar džipiem vai vienkārši dodoties, kurp sirds vēlas, noīrējot mašīnu.
Esktrēmi, bet pilnīgi droši! Paraseilings – vizināšnās ar izpletni, kuru velk motorlaiva, paraglaidings – deltaplāns ar nelielu motorizētu propellerīti sēdekļa aizmugurē un parpaplanēšana – ieskrienas un laižas stundu ilgā lidojumā, izmantojot īpašu gaisa plūsmu, kas veidojas starp kalnu grēdām. Vislabākā vieta - Fethie kūrorti.
TURKU NAKTS
Izklaides turku garā – vēderdejas, folkloras šovi, turku ģitāras spēle un dziesmas, ugunīs mirdzošas diskotēkas un krodziņi ar visdažādāko virtuvju gardumiem un visasprātīgākajām atrakcijām.
CILVĒKI
Turku viesmīlība ir gan amata pienākums un laba biznesa ķīla, gan dienvidnieciski siltas sirds aicinājums.
Veikalnieki, bārmeņi, viesnīcu apkalpojošais personāls pa lielākai daļai ir ieradušies sezonas darbos no visdažādākajām Turcijas malām. Ja būsit uzmanīgs vērotājs, tad pratīsiet iepazīt paradumus, aizspriedumus, mānticības un lietas, ap kurām virmo kaislības no visiem Valsts nostūriem.
ĪSĀ VĀRDNĪCA
Ērtības dēļ norādīta ir tikai izruna, uzrakstīta latviešui burtiem
Jā – [evet]
Nē – [hajır]
Nē nē – [jok jok]
Ar žestu “nē!” pasaka – paraujot uzacis uz augšu un lūpu kaktiņus ar klakšķīti savelkot smaidiņā
Sveiki – [Merhaba]
Uz redzēšanos – [Hožēakal]
Laipni lūdzam – [karşılamak]
Hož geldiniz. – saka tas, kurš ielūdz
Hož bulduk. – saka tas, kurš pieņem ielūgumu
Paldies – [teşekkür]
Lūdzu – [lūfen]
Piedodiet – [Afedersiniz]
Kā klājas – [nasıl sınız]
Ļoti labi – [čok iji]
Lieliski – [Harika]
Tostu uzsaucot – [Šerefe]
www.latviatours.lv |