Singapūra GALVASPILSĒTA
Singapūra
ĢEOGRĀFIJA
Singapūras Republika ir izvietota 137 km uz ziemeļiem no ekvatora, un sastāv no galvenās salas, kura ir 616 kv. km liela un no 58 mazām saliņām. Izvietota Malakka pussalas dienvidu puses ragā. Sigapūra ar šo salu savienota ar Džohor – Singapūras estekādi, pa kuru notiek autobusu un vilcienu kustība. Notiek atkarotās jūras daļas, teritorijas paplašināšanas darbi.
Lielākā daļa salas atrodās 15 m augstumā virs jūras līmeņa, pats augstākais punkts – Bukit-Timah kalns (162,5 м)
KLIMATS
Vidējā gada temperatūra Singapūrā +26,6, taču bieži vien dienas karstumā temperatūra paceļās līdz +31 grādam Celsija, naktī nolaižoties līdz +23. Gaisa mitrums svārstās no 64 līdz 96%. Ziemeļ-austrumu musons pūš no decembra līdz martam, Dienvid-austrumu no jūnija līdz septembrim, tad tur ir vieglāk elpot. Starp musoniem, aprīlī, maijā un oktobrī, novembrī, iespējamas iespaidīgas lietusgāzes. Nokrišņi gadā - 2370 мм. No novembra līdz janvārim ir mazliet vēsāks, tad garās tropiskās dienas īpaši priecē tūristus no Eiropas, Ziemeļamerikas un Japānas. Šajā laikā mēdz būt stipras lietusgāzes, lai gan tās ātri pāriet un tikai dīvaina svaiguma smarža gaisā, kas bagāta ar auglīgumu un saulē mirdzošās ūdens peļķes atgādina, ka tiko nolijis lietus. Jūnijā un jūlijā bieži mēdz būt ļoti karsts, tāpēc šajā laikā vispatīkamāk ir atpūsties pie baseina vai staigāt pa tirdzniecības centriem, kuri ir aprīkoti ar gaisa kondicionieriem, nekā doties ekskursijās.
KĀ ĢĒRBTIES
Karstumā ērti ir staigāt vieglā un brīvā apģērbā, un, lai gan lielākā daļa viesnīcu un iestāžu ir aprīkotas ar kondicionieriem, daudzās vietās ir atļauts staigāt šortos. Kaklasaiti liek tikai oficiālās pieņemšanās, bet uzvalkus gandrīz vispār nenēsā, lai gan dažos klubos un diskotēkās ir stingri noteikumi attiecībā uz apģērbu.
VALŪTA
Naudas banknošu vienības: 1, 2, 5,10,20,50,100,500,1000,10000 sing. dol. Naudas monētu vienības: 1,5,10,20,50 centi un 1 sing. Dol. Valūtas ievešanas ierobežojumi Singapūrā nav. Bankas un vairums valūtas maiņas punktu piedāvā daudz izdevīgāku valūtas maiņas kursu, nekā viesnīcas. Straptautiskās kredītkartes tiek pieņemtas praktiski visur. Ceļojuma čekus labāk samainīt darbdienās, tā kā citas bankas šo operāciju sestdienās neveic.
ELEKTRĪBA
Elektrotīkls ir domāts 220-240 V un 50 Gc. Lielākā daļa viesnīcu ir apgādātas ar transformātoriem, kas domāti 110-120 V un 60 Gc ierīcēm.
IEDZĪVOTĀJI
2,8 miljoni iedzīvotāju sastāda 78% ķīniešu, 14% malaiziešu, 7% indiešu un 1% eiropaziātu jeb citu nacionalitāšu pārstāvji. Pirmais pilsētas centrs – malaiziešu zvejnieku ciematinš, taču 1819.g. pēc sera Stamforda Rafflza un britu tirdzniecības centra ierašanās, Singapūra kļuva par magnētu desmitiem tūkstošu imigrantu un iebraucošiem tirgoņiem no Ķīnas, Indonēzijas, Indijas, Pakistānas, Ceilonas un Tuvo Austrumu dienvidu provincēm. Lai gan gadsimtu garumā tika slēgtas internacionālas laulības, vienalga katra etniskā grupa ir labi saglabājušas savas īpatnības. Singapūrā ir četras oficiālas valodas: malaiziešu, mandarīnu, tamiliešu un angļu. Galvenās reliģijas: islams, budisms, kristietība, induisms, sikhisms, jūdaisms, zoroastrisms.
CEĻOTĀJIEM
“Fort Canning akvārijs”. Piedāvā ap 500 sugu jūras un saldūdens zivis no tropiskām un mērenām joslām. Tāpat lielu interesi piesaista koraļļi un citi jūras dzīvnieki.
“Putnu parks Jurong”. Viens no platākajiem un iespaidīgākajiem tāda veida parkiem pasaulē. Vairāk nekā 8000 īpašu putnu sugu, 600 no tiem apskatāmi 20 ha lielā, ierobežotā teritorijas parkā. Pirmā ekspozīcija – pingvīnu parāde, kuri tur dzīvo pēc nosacījumiem – to dzīves apstākļi ir ļoti tuvu tam, kā tas ir dabā. Papriecāties par pingvīniem, kuri it kā lido virs ūdens, kā arī aplukot, kā viņus baro, var no 10:30 – 15:30. Uz dziedošo putniņu terases varēsiet bufetē pabrokastot. Dzirdēsiet pie ezera pogojot Ķīnas un sarkanspārnaino lakstīgalu, žagatas un baltastainās putnu mammas tarkšķēšanu. Brokastis ar putniem no 9:00 – 11:00. Pasaules vanagu šovs sāksies 10:00 – vanagu centrā. Tajā piedalās ērgli, piekūni, pūces un apbrīnojamais kondors. Ielūkosieties piekūna mednieka muzejā. Noteikti noskatīsieties visu putnu zvaigžņu šovu, kas notiek speciālajā baseinā. Tur Jūs iepriecinās flamingo, kuri dejos Jums karību dejas. Parkā visu dienu ir uzvedums, kura galvenie varoņi ir putni. Tas un purva degunradžputns (11:45), kā arī audioviodeo šovs – Brīnišķīgā putnu pasaule 11:00 un 15:00.Pastaigāties tāpat, lai redzētu neatkārtojamus dzīvus eksponātus, ieejiet arī tumsas Pasaulē, kur iespēja aplūkot retus nakts putnus, vai arī izbraukt ar panorāmas vilcieniņu, lai pavisam tuvu redzētu šo putnu valsību. Panorāmas vilcieniņa celtniecība izmaksāja 20 milj.sing.dol., tā maršruta garums ir lielāks par 1,7 km. Tā apmeklētāji apbrīnā “pielīp” pie vagoniņu stikliem, kad tas brauc cauri ūdenskritumam.
“Krokodīlu paradīze Jurong.” Ar tramvajiņu var apbraukt visu apgabalu, kur dzīvo krokodīli, simtiem varmācīgu rāpuļu, pēc tam iespēja apmeklēt tumsas karjeras un zemūdens vispārējo galeriju, aplūkot krokodīlu olas, papriecāties šovā un restorānā “Jūras paradīzē” pat nobaudīt krokodīlu gaļu.
“Singapūras Crocodilarium”. Jūs pārsteigs vairāk nekā 1000 rāpuļu kārtas pārstāvji. Veikalā būs iespēja iegādāties suvenīrus no krokodīlādas.
Zoodārzs. Viens no pasaulē pazīstamajiem zooparkiem, pateicoties krāšņajai teritorijai - gleznainā tropu mežā, kura teritorija ir aptuveni 90 ha un tā daudzkrāsainību vairo šeit mītošie, vairāk nekā 2000 dzīvnieki. Zoodārzs lepojās ar pašu lielāko orangutantu koloniju, milzīgiem pērtiķiem no Borneo un Sumatras. Šo dzīvnieku vārdi no malaizijas pārtulokti kā “meža cilvēks”. Pats ievērojamākais no tiem – Mengs – tas 16:00 dzer ar apmeklētējiem tēju un ceļās uz brokastīm 9:00 no rīta.
Dažas reizes dienā notiek priekšnesumi, kuros rāpuļi, primāti, ziloņi un jūras lauvas spēlē galvenās lomas.
“Nakts safari” Jauns parks, kaimiņos Zoodārzam, atvērts no 19:30 līdz pusnaktij. 40 ha šīs teritorijas klāj biezi tropu meži. Šeit Jums priekšā stāv unikāla iespēja novērot savvaļas dzīvnieku nakts dzīvi, viņu īstenos dzīves apstākļos.
Pārvietojoties ar speciālajiem tramvajiņiem Jūs redzēsiet, tādus unikālus dabas veidojumus kā indijas begimotus, svītraino hiēnu, zelta šakāli un āfrikas bifeli. Pavisam parkā mitinās ap 110 pasaules dzīvnieku sugu pārstāvjiem. “Nakts safari” izveidoti visdažādākās dabas ainavas – no Himalaju kalnienes līdz pat Āfrikas savvaļas savannai. Tie kuri parvarēs piedzīvojumu bailes, varēs paieties pa speciālajām pastaigu taciņām un palūkoties uz dzīvniekiem no pavisam maza attāluma.
"Singapūras zemūdens pasaule". Pats lielākais Āzijas tropiskais akvārijs dos jums priekšstatu par daudzām okeāna mīklām. Pārvietojoties pa zemūdens stikla tuneli, Jūs redzēsiet vairāk nekā 6000 jūras dzīļu iemītniekus, bruņurupuču mājas, sastapsiet tādu retu sugu kā zaļo bruņurupuci, jūras gurķi, jūras zirdziņu un jūras drakonu. Jums pavērsies noslēpumu pilnas zemūdens karjeras un koraļļu rifs.
Etniskie rajoni.
Pilsētas dibinātājs sers Stamfords Rafflezs aizsāka pēc etniskiem principiem apmetņu tradīciju, kas salīdzinājumā ar Singapuras kolarītiem, mononacionāliem rajoniem, piedod tām neparastu savdabību un dzīvīgumu.
Arab Street - Arābu kvartāls. 19.gs ātri attīstījies tirdzniecības rajons, kur tirgoņi no arābu zemēm tirgojās ar kafiju, zeltu, garšvielām un pērlēm, joprojam ir saglabājis savu specializāciju. Indonēzijas batika, persijas paklāji, turku aromātiskas eļļas, indijas zīds, antīkās preces un visvisādas citas lietiņas no Tuvajiem Austrumiem aizpilda Arābu kvartāla pārdošanas letes.
Chinatown. Primitīvi veikaliņi ceļmalas un koši tirdzniecības centri, kas liecina par 20. gs sākumu, piepilda Chinetownu ar dzīvīgu un darbīgu atmosfēru. Šeit pārdodās viss, kas pagadās - no koka tupelēm līdz pat kompaktdiskiem. Pastaiga pa ieliņu novedīs Jūs līdz kokmaterialu kaligrāfijas amatniekiem, praktikantiem, kuri izgatavo skulptūru portretus , dažādas koka figūriņas un aromātiskos kociņus.
Chinetownā ir īpaši interesanti ar Ķīniešu Jauno gadu - visa tās teritorija it kā pielieta ar uguntiņām un izrotāta ar svētku virtenēm, bodītēs pārdodas neskaitāmi daudz un dažādi suvenīri, dāvaniņas un saldumi.
Little India - Mazā Indija. Pēc garšvielām smaržojošās ieliņas ir pildītas ar sudraba spīdumu, dārgiem akmeņiem, bronzas statujām un rotājumiem, aromātiskām jasmīnu virtenēm un plūstošu košu zīda sari kaskādi. No lielāka tirdzniecības centra Zhujiao līdz pašām mazākajam pārtikas veikaliņam, šeit ir tik daudz kā interesanta. Deepavali Uguns Svētku laikā Mazā Indija pārvēršas par tādu kā dārgumu kārbiņu, mirdzošu, pasakainām uguntiņām un pilnu ar dažadiem pārsteigumiem.
Malay Village - Malaizijas ciemats. Singapūrā dzīvojošo malaiziešu apvienība, ar savu daudzveidīgo kultūras dzīvi.Geylang Serai rajona centrā uzceltajās zemajās ēkās ir ierīkoti restorānu un veikalu kompleksi, kuri specializēti uz malaiziešu virtuvi un nacionālajiem suvenīriem. Šeit var iegādāties lieliskas antīkās preces, apģērbu, kartiņas un dažādus aksesuārus, kā arī iespēja piedalīties spilgtā šova, kas veidots uz nacionālās leģendas pamata.
|